
| Parameter | Value |
|---|---|
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Polarity | Non-Inverting |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Number of Pins | 16 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Elements | 1 |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Propagation Delay | 14 ns |
| Logic Function | Latch |
Stock: 1133
Distributors
pcbx
Unit Price$0.37531
Ext.Price$0.37531
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.37531 | $0.37531 |
| 10 | $0.25904 | $2.59040 |
| 25 | $0.23254 | $5.81350 |
| 50 | $0.21707 | $10.85350 |
| 100 | $0.20262 | $20.26200 |
| 300 | $0.19163 | $57.48900 |
| 500 | $0.18124 | $90.62000 |
| 1000 | $0.16586 | $165.86000 |
